Ljuslyktor

Skapa en trevlig atmosfär med våra ljuslyktor.


124 produkter

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kosta Boda
Kosta Boda Snowball ljuslykta 3-pack
MER INFO
Kosta Boda Snowball ljuslykta 3-pack

Snowball från Kosta Boda är inte vilken ljuslykta som helst. Den här ikoniska glas...

720,00 kr

440,00 kr

Orrefors
Orrefors Discus ljuslykta 45mm
MER INFO
Orrefors Discus ljuslykta 45mm

Discus framhäver kristallglasets essens. Den tjocka formen understryker materialet...

340,00 kr

Orrefors Jernverk
Ljuslyktor 2-pack
MER INFO
Ljuslyktor 2-pack

Stilrena lyktor i två olika storlekar, perfekta för stämningsfull belysning inomhu...

549,00 kr

480,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Polar ljuslykta 112mm
MER INFO
Kosta Boda Polar ljuslykta 112mm

Natur, ljus och is – det var ur kärleken till dessa storheter som Polar föddes för...

400,00 kr

Orrefors
Orrefors Carat ljuslykta 50mm
MER INFO
Orrefors Carat ljuslykta 50mm

Med Orrefors serie Carat bryter Lena Bergström mot den traditionella glasslipninge...

280,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Snowball ljuslykta 90mm
MER INFO
Kosta Boda Snowball ljuslykta 90mm

Snowball från Kosta Boda är inte vilken ljuslykta som helst. Den här ikoniska glas...

320,00 kr

Orrefors
Orrefors Hallon ljuslykta 55mm
MER INFO
Orrefors Hallon ljuslykta 55mm

Serien Hallon från Orrefors omfattar skålar, vaser, ljuslyktor och fat i klart kri...

280,00 kr

Orrefors
Orrefors Puck ljuslykta 57mm
MER INFO
Orrefors Puck ljuslykta 57mm

Med Puck lyfter Lena Bergström fram det rena kristallglasets likhet med is. Inspir...

400,00 kr

Orrefors
Orrefors Valentino ljuslykta 68mm
MER INFO
Orrefors Valentino ljuslykta 68mm

Valentino är ett möte mellan hårt och mjukt. Tjockt kristallklart glas format till...

320,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Snowball ljuslykta 60mm
MER INFO
Kosta Boda Snowball ljuslykta 60mm

Snowball från Kosta Boda är inte vilken ljuslykta som helst. Den här ikoniska glas...

240,00 kr

Orrefors
Orrefors Carat ljuslykta 65mm
MER INFO
Orrefors Carat ljuslykta 65mm

Med Orrefors serie Carat bryter Lena Bergström mot den traditionella glasslipninge...

360,00 kr

Orrefors
Orrefors Carat ljuslyktor 80mm & 93mm 2-pack
MER INFO
Orrefors Carat ljuslyktor 80mm & 93mm 2-pack

Med Orrefors serie Carat bryter Lena Bergström mot den traditionella glasslipninge...

679,00 kr

440,00 kr

Orrefors Jernverk
Glaslykta 10x10
MER INFO
Glaslykta 10x10

Ljuslykta eller kruka av glas från Orrefors Jernverk. Lyktorna sprider ett vackert...

279,00 kr

199,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Polar ljuslykta 330mm
MER INFO
Kosta Boda Polar ljuslykta 330mm

Natur, ljus och is – det var ur kärleken till dessa storheter som Polar föddes för...

6 400,00 kr

Orrefors
Orrefors Puck ljuslykta 36mm
MER INFO
Orrefors Puck ljuslykta 36mm

Med Puck lyfter Lena Bergström fram det rena kristallglasets likhet med is. Inspir...

360,00 kr

Sagaform®
Liv lykta medium
MER INFO
Liv lykta medium

Liv lykta har en stilren och tidlös design och är lika fin inomhus som utomhus. De...

379,00 kr

349,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda The Rock ljuslykta cirkulär 91mm
MER INFO
Kosta Boda The Rock ljuslykta cirkulär 91mm

Släktskapet är tydligt – samtidigt står The Rock stadigt på egen hand. Med anledni...

480,00 kr

440,00 kr

Orrefors Jernverk
Glaslykta 15x15
MER INFO
Glaslykta 15x15

Ljuslykta eller kruka av glas från Orrefors Jernverk. Lyktorna sprider ett vackert...

479,00 kr

349,00 kr

Orrefors Jernverk
Glaslykta Mönstrad 15x15
MER INFO
Glaslykta Mönstrad 15x15

Handgjord ljuslykta som också kan användas som kruka. Varje glaslykta är unik med ...

479,00 kr

349,00 kr

Lord Nelson
Glaslykta
MER INFO
Glaslykta

Frostad ljuslykta i glas som skapar en mysig stämning och ett varmt sken. Ljuslykt...

96,50 kr

Orrefors
Orrefors Hallon ljuslykta 69mm
MER INFO
Orrefors Hallon ljuslykta 69mm

Serien Hallon från Orrefors omfattar skålar, vaser, ljuslyktor och fat i klart kri...

360,00 kr

Sagaform®
Liv lykta medium
MER INFO
Liv lykta medium

Liv lykta har en stilren och tidlös design och är lika fin inomhus som utomhus. De...

379,00 kr

349,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Polar ljuslykta 190mm
MER INFO
Kosta Boda Polar ljuslykta 190mm

Natur, ljus och is – det var ur kärleken till dessa storheter som Polar föddes för...

2 560,00 kr

solo midocean
Holifir - Växtbaserat stearinljus 60gr
MER INFO
Holifir - Växtbaserat stearinljus 60gr

Växtbaserat vaxljus i julgransformad porslinshållare med 2 vekar. 60 g. Brinntid: ...

58,00 kr

Orrefors Jernverk
Glaslykta Mönstrad 10x10
MER INFO
Glaslykta Mönstrad 10x10

Handgjord ljuslykta som också kan användas som kruka. Varje glaslykta är unik med ...

279,00 kr

199,00 kr

Sagaform®
Liv lykta liten
MER INFO
Liv lykta liten

Liv lykta har en stilren och tidlös design och är lika fin inomhus som utomhus. De...

299,00 kr

279,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Sunflower 92mm
MER INFO
Kosta Boda Sunflower 92mm

Sunflower av Göran Wärff – en Kosta Boda-klassiker som får nytt liv! Med ambitione...

480,00 kr

Orrefors
Orrefors Precious ljuslykta 60mm
MER INFO
Orrefors Precious ljuslykta 60mm

Som gnistrande skatter smyckar Malin Lindahls vaser, skålar och ljuslyktor det sam...

400,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda The Rock ljuslykta brons 91mm
MER INFO
Kosta Boda The Rock ljuslykta brons 91mm

Släktskapet är tydligt – samtidigt står The Rock stadigt på egen hand. Med anledni...

480,00 kr

440,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Happy ljuslykta 68, 105, 150mm  3-pcs
MER INFO
Kosta Boda Happy ljuslykta 68, 105, 150mm 3-pcs

Happy är en serie ljuslyktor från Kosta Boda med design av Clara von Zweigbergk. M...

480,00 kr

399,00 kr

Lord Nelson
Glaslykta
MER INFO
Glaslykta

Frostad ljuslykta i glas som skapar en mysig stämning och ett varmt sken. Ljuslykt...

243,00 kr

Sagaform®
Liv lykta liten
MER INFO
Liv lykta liten

Liv lykta har en stilren och tidlös design och är lika fin inomhus som utomhus. De...

299,00 kr

279,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Snowball ljuslykta 70mm
MER INFO
Kosta Boda Snowball ljuslykta 70mm

Snowball från Kosta Boda är inte vilken ljuslykta som helst. Den här ikoniska glas...

280,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Sunflower cirkulär 92mm
MER INFO
Kosta Boda Sunflower cirkulär 92mm

Sunflower av Göran Wärff – en Kosta Boda-klassiker som får nytt liv! Med ambitione...

480,00 kr

solo midocean
Irondle - Värmeljushållare med stativ
MER INFO
Irondle - Värmeljushållare med stativ

Dekorativ värmeljushållare med 2 glaskupor och stativ i trä och metall. Innehåller...

91,50 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Polar ljuslykta vit 330mm
MER INFO
Kosta Boda Polar ljuslykta vit 330mm

Natur, ljus och is – det var ur kärleken till dessa storheter som Polar föddes för...

6 400,00 kr

Orrefors
Orrefors Carat stormlykta 251mm
MER INFO
Orrefors Carat stormlykta 251mm

Med Orrefors serie Carat bryter Lena Bergström mot den traditionella glasslipninge...

1 440,00 kr

1 200,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Crackle ljuslykta 58mm
MER INFO
Kosta Boda Crackle ljuslykta 58mm

Crackle trotsar förutfattade meningar och gör en glasblåsares mardröm – sprucket g...

480,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Polar ljuslykta svart 190mm
MER INFO
Kosta Boda Polar ljuslykta svart 190mm

Natur, ljus och is – det var ur kärleken till dessa storheter som Polar föddes för...

2 560,00 kr

Kosta Boda
Kosta Boda Polar ljuslykta 200mm
MER INFO
Kosta Boda Polar ljuslykta 200mm

Natur, ljus och is – det var ur kärleken till dessa storheter som Polar föddes för...

3 120,00 kr